Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Najdroższe obrazy w Polsce

Polska, chociaż nie jest ośrodkiem światowego rynku sztuki takim jak Nowy Jork czy Londyn, posiada w swoich zbiorach dzieła o nieocenionej wartości artystycznej i historycznej. Dowiedz się, jakie najdroższe obrazy przechowywane w Polsce, które są nie tylko cennymi dziełami sztuki, ale także ważnym elementem kulturowego dziedzictwa kraju.

Najcenniejsze obrazy w Polsce

Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki z pewnością ucieszy Cię informacja, że aby zobaczysz jedne z najcenniejszych i najbardziej popularnych obrazów nie musisz podróżować do innych krajów, ponieważ znajdują się one w naszym kraju.

Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem” – Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

To jeden z czterech portretów kobiet stworzonych przez Leonarda da Vinci i niewątpliwie jedno z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w Polsce. Obraz przedstawia Cecilię Gallerani, młodą damę z mediolańskiego dworu Ludovica Sforzy. Jego wartość jest nie do przecenienia, ale szacunki mówią o kwotach dochodzących do kilkuset milionów dolarów.

Hans Memling „Sąd Ostateczny”– Muzeum Narodowe w Gdańsku

Jednym z najbardziej znaczących dzieł, które znajduje się w Polsce, jest „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. To monumentalne tryptyk, znajdujące się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, jest przykładem mistrzostwa sztuki niderlandzkiej późnego gotyku. Obraz został zamówiony przez kupca Angelo Taniego, mieszkańca Florencji, a jego przeznaczeniem miała być kaplica w kościele San Giovanni a Carbonara w Neapolu. Jednakże, dzieło nigdy tam nie dotarło, ponieważ zostało przechwycone przez piratów na morzu i ostatecznie trafiło do Gdańska jako dar dla kościoła św. Marii.

Lorenzo Lotto, „Adoracja Dzieciątka” – Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

“Adoracja Dzieciątka” autorstwa Lorenzo Lotto to wyjątkowe dzieło renesansowego malarza. Lorenzo Lotto był jednym z najbardziej oryginalnych artystów włoskiego renesansu, a jego prace są cenione za głębię psychologiczną i innowacyjne użycie koloru. Obraz przedstawia scenę klasyczną dla chrześcijańskiej ikonografii – adorację nowo narodzonego Jezusa przez Maryję, Józefa oraz grupę aniołów.

Lucas Cranach starszy, „Madonna pod jodłami” – Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu

„Madonna pod jodłami” autorstwa Lucasa Cranacha Starszego to jedno z cenniejszych dzieł, które można podziwiać w polskich kolekcjach. Stanowi wyjątkowy przykład północnorenesansowego malarstwa, w którym Cranach łączył religijne tematy z naturalistycznym przedstawieniem przyrody.

Sofonisba Anguissola, „Gra w Szachy” – Muzeum Narodowe w Poznaniu

„Gra w Szachy” autorstwa Sofonisby Anguissoli to jedno z najbardziej znanych dzieł tej pionierki renesansowego malarstwa, która była jedną z pierwszych uznanym kobiecym artystą w Europie. Obraz ten, przechowywany w Muzeum Narodowym w Poznaniu, jest wyjątkowym przykładem portretu rodzinnego z epoki, który jednocześnie przekazuje głębsze znaczenie społeczne i kulturowe. „Gra w Szachy” datowany na rok 1555, jest portretem trzech sióstr Anguissoli oraz ich guwernantki, zaangażowanych w partię szachów.

El Greco – „Ekstaza św. Franciszka” – Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

“Ekstaza św. Franciszka” autorstwa El Greco to jedno z licznych dzieł tego mistrza manieryzmu, które można podziwiać w Polsce. El Greco, urodzony na Krecie jako Doménikos Theotokópoulos, zdobył sławę i uznanie przede wszystkim w Hiszpanii, gdzie jego unikatowy styl i intensywne, duchowe obrazy zyskały szerokie grono miłośników. Obraz “Ekstaza św. Franciszka” przedstawia świętego Franciszka z Asyżu w momencie mistycznego uniesienia.

Rembrandt van Rijn, „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” – Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

„Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” to dzieło Rembrandta van Rijn, jednego z najwybitniejszych malarzy epoki baroku. Obraz ten stanowi doskonały przykład zdolności Rembrandta do łączenia głębi emocjonalnej z mistrzowskim przedstawieniem światła i cienia, co jest charakterystyczne dla jego prac. Rembrandt przedstawił moment, w którym samarytanin opatruje rany pobitego człowieka, którego wcześniej ominęli kapłan i lewita.

Rembrandt van Rijn, „Dziewczyna w ramie obrazu”, „Uczony przy pulpicie” – Zamek Królewski w Warszawie

Prace Rembrandta przez długi czas funkcjonowały jako para i nosiły tytuły „Żydowska narzeczona” i „Ojciec żydowskiej narzeczonej”.

Dziewczyna w ramie obrazu” to jeden z mniej znanych, lecz równie fascynujących obrazów Rembrandta van Rijn.

“Uczony przy pulpicie” to kolejne wybitne dzieło Rembrandta. To portret starszego mężczyzny zanurzonego w pracy, co jest typowym motywem w dziełach Rembrandta, który często portretował uczonych lub pisarzy.

Obie prace, „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, są świadectwem geniuszu Rembrandta w portretowaniu ludzkiej natury i emocji. Jego zdolność do manipulowania światłem i cieniem w celu wydobycia głębi psychologicznej postaci sprawia, że te obrazy są nie tylko cenne artystycznie, ale także są istotnym elementem w studiowaniu europejskiego malarstwa barokowego.

Jacques Louis David, „Portret konny Stanisława Kostki Potockiego” – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

“Portret konny Stanisława Kostki Potockiego” to dzieło Jacques’a-Louisa Davida, jednego z czołowych przedstawicieli neoklasycyzmu w malarstwie. Obraz ten jest znakomitym przykładem portretu konnego, gatunku popularnego w sztuce europejskiej.

Claude Monet “Plaża w Pourville” – Muzeum Narodowe w Poznaniu

„Plaża w Pourville” autorstwa Claude’a Moneta to jeden z licznych pejzaży, które artysta stworzył podczas swojej podróży do Pourville w 1882 roku. Dzieło to, przechowywane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, jest znakomitym przykładem impresjonizmu – stylu, który zrewolucjonizował malarstwo europejskie pod koniec XIX wieku.

Najdrożej sprzedane obrazy w Polsce

W Polsce rynek sztuki nie osiąga tak spektakularnych kwot jak na światowych aukcjach, ale nie brakuje transakcji, które wzbudziły znaczne zainteresowanie i osiągnęły wysokie ceny. Najdroższym obrazem świata wylicytowanym za 450,3 miliona dolarów jest obraz Leonarda da Vinci „Salvator Mundi”. W Polsce wśród najdroższej sprzedanych obrazów możemy wyróżnić:

Peter Paul Rubens: “Portret Damy”

Peter Paul Rubens: “Portret Damy”Dama Rubensa to obecnie najdrożej sprzedane dzieło na polskim rynku sztuki. Osiągnęło cenę 14,4 mln zł. Kompozycja obrazu jest zrównoważona, a postać damy jest umieszczona centralnie, dominując w przestrzeni płótna. Użycie światła i cienia w sposób mistrzowski modeluje twarz i sylwetkę, co dodaje portretowi głębi i ekspresji.

“Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego

Dzieło zostało sprzedana za 13,44 mln zł. Stał się nie tylko najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce, ale i najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku.

Obraz “Dwie mężatki” został namalowany w 1956 roku i jest częścią szerszej serii prac, w której artysta badał relacje międzyludzkie oraz skomplikowane role społeczne. Dzieło przedstawia dwie kobiety w domowym wnętrzu.

Roman Opałka, “Detal 407817 – 434714” z cyklu “1965/1 – ∞”

Sprzedany na aukcji za 8,6 mln zł. Ten niezwykły projekt artystyczny, rozpoczęty w 1965 roku, polegał na ręcznym malowaniu kolejnych liczb począwszy od jedynki w lewym górnym rogu płótna aż do osiągnięcia maksymalnej możliwej liczby. Każde kolejne płótno, nazywane “Detailem”, kontynuowało numerację od miejsca, gdzie skończyło się poprzednie.

“Detal 407817 – 434714” jest jednym z płócien w tym ciągłym ciągu dzieł, na którym artysta umieszczał kolejne liczby w białym kolorze na czarnym tle, stopniowo zmniejszając kontrast przez dodawanie coraz większej ilości bieli do czerni tła z każdym nowym płótnem.

Wojciech Fangor, “M22”

“M22” zostało wylicytowane za 6,2 mln zł. Wojciech Fangor, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych, słynie ze swojej unikalnej techniki tworzenia obrazów o pulsujących, iluzjonistycznych formach, które eksplorują percepcję wzrokową i efekty optyczne.

Zobacz także: Ceny obrazów – co wpływa na ich wartość?