Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wycena obrazu

Posiadając dzieło sztuki, chcemy znać jego wartość. Zatem jak wycenić obraz? Wycena obrazu, czyli szacunkowa wartość obrazów jest stale aktualizowana w oparciu o polskie i zagraniczne notowania aukcyjne. Należy wziąć pod uwagę datę powstania obrazu, nazwisko artysty, technikę malarską oraz epokę, z której dzieło pochodzi. Wskazówek należy szukać w pobliżu dolnej prawej ręki starych obrazów lub na odwrocie obrazu współczesnego artysty. Wycena obrazu powinna opierać się na referencji, takiej jak baza danych Smithsonian American Art Museum Research, która zawiera archiwum 600 000 rekordów w swoim wykazie amerykańskiego malarstwa i rzeźby.

Gdzie można wycenić obraz i ile kosztuje wycena obrazu?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce zapytanie i pojawi się wiele stron firm zajmujących się wyceną zarówno starych obrazów, jak i współczesnych. Są to domy aukcyjne z siedzibą w dużych miastach, galerie sztuki, firmy zatrudniające rzeczoznawców. Zazwyczaj oferują wycenę starych obrazów polskich artystów identyfikowalnych, obecnych na rynku sztuki oraz na aukcjach malarstwa. Wyceny dokonują rzeczoznawcy, eksperci, zwykle jest to zespół specjalistów. Tworzą go historycy sztuki, konserwatorzy i eksperci.

Koszt wyceny obrazu, a darmowa wycena online

Domy aukcyjne na swoich stronach podają, że koszt pisemnej wyceny obrazu lub innego przedmiotu wynosi 2,9% + VAT wartości dzieła sztuki, jednak nie mniej niż 100 zł + VAT.
W swojej ofercie mają możliwość wykonania wyceny obrazu w siedzibie domu aukcyjnego lub online. Jeśli ktoś zdecyduje się na wycenę obrazu online, trzeba przesłać dobrej jakości zdjęcia przodu oraz tyłu obrazu, a także zbliżenia ewentualnego podpisu i wybranego fragmentu kompozycji. Dzięki przesłaniu fotografii i wymiarów obrazu do specjalistów oraz rzeczoznawców dzieł sztuki,  eksperci malarstwa będą mogli dokonać wstępnych oględzin obrazu. Oprócz tego można znaleźć również oferty darmowej wyceny obrazu online. Darmowa jest zazwyczaj wstępna wycena obrazu.