Polscy malarze tworzyli dzieła równie popularne jak autorzy z innych krajów, zdarza się jednak, że znajomość ich w naszym kraju jest niewielka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najbardziej znaczącym i wpływowym obrazom polskich malarzy, które nie tylko zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej, ale także stały się nieodłączną częścią dziedzictwa kulturowego Polski.
Najsłynniejsze polskie obrazy
Podstawowym kryterium, które determinuje obowiązek podatkowy przy sprzedaży obrazu, jest status prawny sprzedającego. Można wyróżnić trzy główne kategorie sprzedawców.
Znane polskie obrazy – Jan Matejko
Jan Matejko to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy, który stworzył wiele znanych polskich obrazów, m.in. obraz „Stańczyk”, „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, „Kazanie Skargi” i wiele więcej.
Jan Matejko, „Bitwa pod Grunwaldem”
Jan Matejko, nazywany często malarzem narodowym, w swoim dziele “Bitwa pod Grunwaldem” przedstawił jeden z najważniejszych momentów w historii Polski – zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku. Obraz jest monumentalny nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale i na szczegółowe przedstawienie postaci historycznych. Matejko słynie z tego, że potrafił w swoich pracach połączyć naukową precyzję z artystyczną wizją, co czyni “Bitwę pod Grunwaldem” arcydziełem na skalę światową.
Jan Matejko “Rejtan, upadek Polski”
“Rejtan, upadek Polski” to jeden z najbardziej emocjonalnych i symbolicznych obrazów Jana Matejki, wybitnego polskiego malarza historycznego. Obraz ten, ukończony w 1866 roku, przedstawia dramatyczny moment z historii Polski, rozbiory, które zakończyły się ostatecznym podziałem kraju między Rosję, Prusy i Austrię.
Znane polskie obrazy – Józef Chełmoński
Józef Chełmoński, „Babie lato”
“Babie lato” Józefa Chełmońskiego to jeden z najbardziej znanych i cenionych obrazów tego wybitnego polskiego malarza, który słynął ze swojego realistycznego przedstawiania polskiej wsi i krajobrazów. Dzieło zostało namalowane w 1875 roku i jest doskonałym przykładem umiejętności Chełmońskiego w uchwyceniu uroku oraz nostalgicznej atmosfery polskiej przyrody.
Józef Chełmoński, „Bociany”
„Bociany” to dzieło, które powstało po powrocie Chełmońskiego i zamieszkaniu na mazowieckiej wsi. Wówczas stworzył on szereg obrazów o tematyce wiejskiej, głównie krajobrazy pól, dzikiego ptactwa, pracujących w polu ludzi. „Bociany” przedstawiają oracza z synem, którzy podczas przerwy przyglądają się lecącym bocianom. Artysta z wielką dokładnością uchwycił nastrój chwili – lot ptaków, odpoczynek postaci – i połączył go z niezwykłym detalem krajobrazu, jego barwami i statycznością.
Słynne polskie obrazy
Do najsłynniejszych obrazów polskich malarzy zaliczamy także działa Wańkowicza, Gierymskiego i Mehoffera.
Walenty Wańkowicz, „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale”
“Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” autorstwa Walentego Wańkowicza to jeden z najbardziej znaczących obrazów w polskiej sztuce romantycznej, przedstawiający wybitnego polskiego poetę Adama Mickiewicza. Obraz powstał w latach 1827-1828 i przedstawia poetę podczas jego podróży na Krym, siedzącego na skale Ayu-Dag (znaną także jako Judaszowa Skała).
Obraz Wańkowicza nie tylko jest artystycznym portretem, ale także ważnym dokumentem kulturowym, podkreślającym rolę Mickiewicza jako myśliciela i symbolu narodowego dążenia Polaków do niepodległości.
Aleksander Gierymski, „Żydówka z pomarańczami”
Gierymski, poprzez ten obraz, nie tylko ukazuje codzienne życie żydowskiej społeczności w Warszawie, ale również w subtelny sposób porusza tematy społeczne i kulturowe, z którymi ta społeczność się mierzyła. “Żydówka z pomarańczami” jest przykładem jego zainteresowania marginalizowanymi grupami społecznymi, co było charakterystyczne dla wielu jego prac.
Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i jest uznawany za jeden z kluczowych przykładów polskiego malarstwa realizmu oraz za ważny element dziedzictwa narodowego.
Józef Mehoffer, „Dziwny ogród”
“Dziwny ogród” Józefa Mehoffera to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych obrazów tego artysty, który jest uważany za jednego z głównych przedstawicieli polskiego modernizmu i secesji.
Mehoffer w swoim dziele wykorzystuje światło i kolor do stworzenia głębi oraz atmosfery tajemniczości i cudowności. “Dziwny ogród” jest interpretowany na wiele sposobów, często jako alegoria życia, piękna natury, ale także jako wyraz osobistych poszukiwań artystycznych i duchowych Mehoffera.
Najbardziej znane polskie obrazy – „Panorama Racławicka”
Jan Styka, Wojciech Kossak i inni, „Panorama Racławicka”
Obraz, który obecnie możemy podziwiać w muzeum we Wrocławiu, w budynku, który został wybudowany specjalnie do ekspozycji tego wyjątkowego dzieła.
“Panorama Racławicka” to monumentalne dzieło malarskie stworzone przez Jana Stykę, Wojciecha Kossaka oraz kilku innych malarzy, które przedstawia jedną z najbardziej znaczących bitew w historii Polski – Bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku. Bitwa ta była zwycięskim starciem powstania kościuszkowskiego, w którym polskie wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszki pokonały armię rosyjską.
Panorama Racławicka jest dziełem typu cykloramicznego, co oznacza, że jest to ogromny obraz okrężny, otaczający widza ze wszystkich stron, dając mu uczucie zanurzenia w przedstawianej scenie. Ma ona około 15 metrów wysokości i 114 metrów długości, co czyni ją jednym z największych obrazów tego typu na świecie.
Najsłynniejsze obrazy polskich malarzy
Te i wiele innych dzieł polskich malarzy odzwierciedlają bogactwo i różnorodność polskiego dziedzictwa artystycznego, odzwierciedlając zarówno osobiste, jak i narodowe doświadczenia przez pryzmat sztuki. Każdy z tych obrazów wnosi do polskiej kultury wyjątkowe wartości estetyczne i historyczne. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które obrazy polskich malarzy są najsłynniejsze. Jeżeli chcemy dzieła te podziwiać na żywo, wiele z nich możemy znaleźć do dzisiaj w Muzeach Narodowych w polskich miastach.
Zobacz także: Najdroższe obrazy w Polsce