Słowo „inwestycja” zazwyczaj kojarzy się z biznesem, giełdą, nieruchomościami czy projektami. Tymczasem w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w dzieła sztuki.
W jakie dzieła sztuki inwestować?
Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w dzieła sztuki współczesnej, choć dużym zainteresowaniem cieszą się również te pochodzące z wcześniejszych okresów.
W zależności od posiadanych funduszy, można kupować droższe prace uznanych artystów lub tańsze mniej znanych twórców sztuki nowoczesnej. W Polsce ogromną popularnością od wielu lat cieszą się dzieła Młodej Polski i okresu powojennego.
Inwestowanie w dzieła sztuki nie oznacza tylko kolekcjonowania takich nazwisk jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Roman Opałka i Wojciech Fangor, ale również mając mniejsze fundusze, można zacząć od zakupów na rynku grafiki, fotografii, komiksów lub prac najmłodszych malarzy, co wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nie ma pewności, że artysta będzie w przyszłości tak ceniony, że jego prace osiągną dużą wartość.
Wady i zalety inwestowania w dzieła sztuki
Zaletą inwestowania w dzieła sztuki jest to, że niesie ono małe ryzyko strat. Trudno przewidzieć, czy nieuznany jeszcze artysta stanie się wielkim odkryciem, to i tak jego dzieła będą miały swoją wartość – takimi prawami rządzi się sztuka. Pewną wadą inwestycji w dzieła sztuki jest też to, że poszukiwanie „prawdziwych pereł” wymaga czasu, zmysłu artystycznego i szczęścia, co jest przywilejem nielicznych w dobie antycznej nazywanych arbitrami elegancji. Jak widać, są wady i zalety inwestowania w dzieła sztuki. Warto jednak pamiętać, że jak pokazuje historia, prace artystyczne są najlepszym nośnikiem wartości materialnej,
a inwestycje w nie należą do najbezpieczniejszych. Choć znane są słynne procesy o arcydzieła takie jak „Złota dama” Gustawa Klimta (skradziona przez nazistów), zakończony zresztą sukcesem, to trzeba przyznać, że dzieła sztuki nie są ofiarami bankructw i kryzysów gospodarczych. Poza tym nieoceniona jest również wartość estetyczna oraz emocjonalna prac artystycznych.
Zobacz także: Inwestycje w obrazy